آیا تمرین خصوصی بیش‌ از حد خصوصی است؟

بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی (تنها با یک کلیک رای دهید)

Loading...

من به مدت ۱۸ سال است که به حرفه مربیگری خصوصی مشغول هستم. ازآن‌جایی‌که روندهای تناسب‌اندام در حال تغییر بوده و همه افراد اهداف متفاوتی دارند، بنابراین در این مدت بدین نتیجه رسیده‌ام که تناسب‌اندام می‌تواند بسیار شخصی باشد. بدین دلیل است که فرایند تمرین با متخصص ورزشی را “تمرین خصوصی” می‌نامند.

صرف‌نظر از اینکه افراد به دنبال کاهش وزن، افزایش وزن یا دستیابی به تناسب‌اندام برای رویدادهای بعدی زندگی خود هستند، تمام تمرینات را می‌توان به‌نوعی سفری عاطفی قلمداد نمود. در این مسیر، بسیاری از افراد مربی خصوصی استخدام کرده و از این طریق اهداف خود را دنبال می‌کنند. در این مقاله قصد داریم به بررسی هدف کاهش وزن بپردازیم.

در مصاحبه‌ای از من پرسیده شد که موفقیتم به‌عنوان یک مربی خصوصی در کمک به افراد برای کاهش وزن به چه میزان بوده است. من اندکی به این پرسش فکر کردم. این سؤال مجدداً مطرح شد: “آیا تابه‌حال با فردی کارکرده‌اید که بخواهد ۳۴ الی ۴۵ کیلو‌گرم وزن خود را کاهش دهد؟ آیا موفق شده‌اید؟”

بعد از تفکر، باید اعتراف می‌کردم که در چنین شرایطی نبوده‌ام. اگرچه من به صدها نفر کمک کرده بودم، اما هرگز به افراد بسیار چاق کمک نکرده بودم تا بتوانند وزن خود را به‌طور قابل‌توجهی کاهش دهند و احتمال موفقیت من در این مورد بسیار کم بود.

این مصاحبه ذهن من را به چالش کشید و در آن زمان نیز در مجموعه تلویزیونی “من چاق بودم” شبکه MTV فعالیت داشتم. این برنامه مستندی بود که به بررسی اپیدمی چاقی در کودکان می‌پرداخت. چندین فرد از نقاط مختلف انتخاب‌شده بودند تا با مربیان کارکرده و وزن خود را کاهش دهند. فردی که من با وی کار می‌کردم بسیار ماهر، هماهنگ و قدرتمند بود. با استفاده از برنامه‌های منسجم، وی توانست در مدت ۵۰ روز وزن خود را به میزان ۱۸ کیلوگرم کاهش دهد.

ما هرروز چندین ساعت بدون توقف تمرین می‌کردیم. وی روزانه چند صد کالری سوزانده و میزان کالری دریافتی وی نیز محدودشده بود. این روند تأثیر بسیار مطلوبی داشت. وی به‌هیچ‌عنوان با مشکل ترومای عاطفی مواجه نشد. در طی این روند، ما هرگز به بررسی دلیل چاقی وی نپرداختیم. اما وقتی وی برنامه تمرین خود را کنار گذاشت، وزن وی مجدداً به حالت پیشین بازگشت. بسیاری از افرادی که برای کاهش وزن تلاش کرده‌اند، با این رویداد آشنا هستند.

مشکل تمرین خصوصی

زمانی که من در سال ۲۰۰۱ تمریناتم را آغاز کردم، بسیاری از مشتریان من قصد داشتند به‌سرعت اندام‌های خود را پرورش داده و به عملکرد فیزیکی مطلوبی دست یابند. در آن زمان، افرادی نزد من آمده و از من می‌خواستند تا آن‌ها را برای رقابت آماده‌سازم. در این شرایط، من بسیار خوشحال شده و به آن‌ها می‌گفتم که باشگاه مناسبی را برای تمرین انتخاب کرده‌اید.

در طی این مدت بدین نتیجه رسیدم که تناسب‌اندام ارتباط نزدیکی با زیبایی دارد. تمرین برای زیباتر شدن چیز جدیدی نیست. بدنسازی و تناسب‌اندام برای داشتن اندامی زیبا در کنار ساحل چندین دهه است که رواج دارد. اما در سال‌های اخیر، تغییر شکل بدن‌های ما ارتباط نزدیک‌تری با تمرین پیداکرده است. کاهش و مدیریت وزن یکی از اصلی‌ترین نقاط تمرکز تناسب‌اندام است.

هم‌زمان با تبدیل‌شدن اپیدمی چاقی به یک بحران ملی، بسیاری از افراد بدین نتیجه رسیدند که انتخاب یک مربی خصوصی می‌تواند به آن‌ها در کاهش وزن و دستیابی به تناسب‌اندام کمک کند. اما مشکلاتی نیز درزمینهٔ تمرکز بر فرم فیزیکی از طریق تناسب‌اندام نیز وجود دارد. اگر از بسیاری از بدنسازان بپرسید، آن‌ها به شما خواهند گفت که ظاهر به نحوه، زمان و مواد تغذیه بستگی دارد. ثانیاً، تناسب‌اندام به ژنتیک و ساختار عاطفی شما نیز مربوط است. این متغیرهای را نمی‌توانید در باشگاه تغییر دهید.

تناسب‌اندام به معنای لاغری نیست

اگرچه تناسب‌اندام به عملکرد فیزیکی بهتر بدن اشاره دارد، اما این بدین معنا نیست که تناسب‌اندام را می‌توان با لاغری هم‌معنا دانست. کاهش وزن به میزان کالری دریافتی بستگی دارد و امری فردی است که به عوامل علمی و عاطفی مربوط است. به‌طور خلاصه، موفقیت درزمینهٔ مدیریت وزن به یک رویکرد فردی نیاز دارد که ترکیبی از فیزیولوژی، تغذیه، محیط‌ زیست و روانشناسی است.

زمانی که مشکل ریاضی دارید، نمی‌توانید به معلم زبان مراجعه کنید. تناسب‌اندام نیز همین‌طور است. شما نمی‌توانید به مربی خصوصی مراجعه کرده و از وی بخواهید ساختارهای ژنتیکی و مادرزادی شما را تغییر دهد. مربی معجزه‌گر نیست. هم‌چنین:

 • مربی یک پزشک نیست.
 • مربی را نمی‌توان متخصص تغذیه قلمداد نمود.
 • مربی یک روانشناس نیست.
 • مربی یک درمانگر فیزیکی یا عاطفی نیست.
 • مربی یک متخصص کاهش وزن نیست.
 • مربی خصوصی را نمی‌توان یک مربی سلامت قلمداد نمود.

استخدام مربی ممکن است به شما درزمینهٔ چاق نشدن کمک نکند، اما یک مربی خوب می‌تواند شما را به تناسب‌اندام سوق دهد. تمام مربیان درزمینهٔ‌های فیزیولوژی، آناتومی، علم ورزش و بیومکانیک تحصیل‌کرده‌اند. بهترین مربیان درزمینهٔ‌های علوم رفتاری و هنر ارتباط نیز تخصص دارند. این بدین معناست که یک مربی خوب باید بتواند روش‌ها را به‌گونه‌ای به شما آموزش دهد تا در کوتاه‌ترین زمان به نتایج مطلوب بیشتر دست‌یابید. به‌عبارت‌دیگر، مربی مناسب به شما درزمینهٔ‌های زیر کمک می‌کند:

 • افزایش انعطاف‌پذیری
 • ایجاد استقامت
 • افزایش قدرت
 • بهینه‌سازی عملکرد فیزیکی
 • ایجاد مهارت فیزیکی برای شرکت در مسابقات المپیک، وزنه‌برداری، ژیمناستیک
 • تقویت سلامتی

مشاهده می‌کنید که موارد شخصی که در افراد مختلف متفاوت هستند، از فهرست فوق حذف‌شده‌اند.

کاهش وزن یک فرایند جادویی نیست

رفتن به باشگاه، آغاز یک‌روند تمرین و استخدام مربی خصوصی اقدامات مناسبی هستند و دلایل متعددی برای این امر وجود دارد. بااین‌حال، اگرچه استخدام یک مربی ممکن است هزینه بالایی داشته باشد، اما استخدام مربی بدین معنا نیست که می‌توانید تمام مشکلات فردی خود را برطرف کنید. مربی می‌تواند به شما در افزایش قدرت و سرعت کمک کند، اما نمی‌تواند در مدتی کوتاه دور کمر شما را چند سانتی‌متر کوتاه کرده و یا مشکلات مربوط به تغذیه را برطرف نموده و یا زندگی زناشویی شما را نجات دهد. باید توجه داشته باشید که برای دستیابی به اهداف خود، شما بهترین مربی خصوصی خود هستید.


تالیف:

تن‌ورز (اقتباس از مقاله‌ای از سایتbreakingmuscle.com)

در صورت استفاده از این مقاله، نام و آدرس تن‌ورز را به عنوان منبع ذکر کنید. 

عضو کانال تلگرام و اینستاگرام تن‌ورز شوید. برای عضویت بر روی عکس زیر کلیک کنید. 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

درباره مقاله فوق، نظر و یا سوالی دارید؟
از بخش زیر نظر خود را ثبت کنید. بعد از تایید مدیر سیستم، نظر یا سوال شما نمایش داده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *