افدرا چیست؟

بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی (2 رای)

Loading...

مسدود کننده چربی

افدرا که ماهوانگ نیز نامیده می‌شود یکی از محرک‌های دستگاه عصبی می‌باشد که در مکمل‌های چربی سوز و انرژی زا استفاده می‌شود و برای اولین بار در اوایل دهه ۱۹۹۰ عرضه شد.

مزایا و موارد مصرف افدرا در بدنسازی

اساسا، منبع این نوع از محصولات به تحقیق (واکنش‌های ترموژنیک، متابولیک و قلبی و عروقی به افدرین و کافئین در مردان) مربوط می‌باشد و از آن زمان به بعد آسپیرین، کافئین و افدرین به عنوان ترموژنیک استفاده می‌شوند. نتایج به حدی قابل تاثیر بودند که منجر به ایجاد مکمل هایی شد که از انواع طبیعی سه ماده اصلی در تحقیق استفاده می‌کردند. “سوخت رژیمی” که به عنوان اولین محصول توسط Twinlab ارائه شد نیز بر اساس این تحقیق ایجاد شده بود و از منابع کافئین، ماهوانگ و بالش سفید و اساس گیاهی آسپرین تهیه شده بود.

در واقع، TwinLab سردمدار تولیدکننده ترموژن ها بود و محصولاتی نظیر Diet Fuel و Ripped Fuel را تولید می‌کرد و سپس رقبایی نظیر Hydroxycut و Xenadrine محصولات مکمل دیگری را در این زمینه تولید کردند.

دیری نپایید که نمونه‌های تقلبی این محصول FDA را وادار به سرکوب بازار ترموژن و به خصوص افدرا کرد و این امر منجر به ممنوعیت محصولات حاوی افدرا در سال ۲۰۰۴ گردید. یک سال بعد، در چهاردهم آوریل ۲۰۰۵، دادگاه منطقه‌ای اوتاه این تصمیم را منتفی اعلام کرد. تنا کمپبل[۱]، قاضی دادگاه فدرال ایالات متحده در اوتاه این دستور را اجرایی کرد. علی رغم پذیرش خطرناک بودن برخی از مکمل های افدرا  توسط کمپبل، او اعلام کرد که دلیلی برای ممنوعیت محصولاتی که مقدار ناچیزی افدرا دارند وجود ندارد. کمپل دستور داد که محصولاتی که دارای ۱۰ میلی‌گرم یا کمتر افدرا بودند به بازار بازگردانده شوند. تا به امروز فروش محصولات چربی سوز دارای آلکالوئیدهای افدرین ممنوع می‌باشد! افدرا همچنان ممنوع می‌باشد، اما من چگونه آن را خریداری می‌کنم؟

محصولات کنونی افدرا از افدرا ویریدیس ساخته می‌شوند که چای مورمون نیز خوانده می‌شود. این محصول گونه آمریکای شمالی افدرا می‌باشد. بنابراین، محصولات افدرا با نام افدرا ویریدیس، چای مورمون یا عصاره افدرا عرضه می‌شوند و بنابراین مجوز خرید و فروش دارند. زمانی که FDA ممنوعیت افدرا را تصویب کرد، این ممنوعیت صرفا شامل محصولاتی می‌شد که دارای آلکالوئیدهای افدرین بودند که از گیاه افدرا سینیکای چینی تولید می‌شدند. گونه‌های مختلفی از گیاه افدرا موجود می‌باشد و FDA همه آنها را ممنوع نکرده است. در واقع، آنها حتی گیاه افدرا را نیز ممنوع نکردند، بلکه ممنوعیت صرفا شامل آلکالوئیدهای افدرین می‌شد.

منشا افدرا چیست؟

با بیان تمام موارد، بیایید به بررسی منشا دقیق افدرا بپردازیم: افدرا عصاره گیاه افدرا سینیکا می‌باشد و برای درمان گیاهی آسم، تب و سرما خوردگی در طب سنتی چین بکار برده می‌شد.

در میان داروهای سنتی چینی، افدرا دارای افدرین و پزودوافدرین می‌باشد. این محتوا برای سایر عصاره‌های برگرفته شده از گونه‌های افدرا نیز صادق می‌باشند. داروی افدرین که به عنوان محرک، مهار کننده اشتها، کمک به تمرکز، ضد احتقان و درمان افت فشار خون ناشی از بیهوشی به‌کار برده می‌شود یک آلکالوئید است که از گیاهان متنوع خانواده افدرا ساخته می‌شود و در میان روش‌های درمانی OTC از محبوبیت خاصی برخوردار است. به خاطر دارید که نوع چینی این گیاه توسط FDA ممنوع شده بود. گیاهان افدرا در مناطق خشک و معمولا در نیمکره شمالی، اروپای جنوبی، آفریقای شمالی، آسیای جنوب غربی و مرکزی، جنوب غربی آمریکای شمالی، نیمکره جنوبی و آمریکای جنوبی تا پاتاگونیا رشد می‌کند. در حدود ۴۰ گونه مختلف از این گیاه وجود دارد.

گیاهان افدرا دارای حداقل ۶ ماده شیمیایی می‌باشند: دو مورد اولی مواد اصلی و چهار مورد بعدی مواد فرعی می‌باشند: افدرین، پزودوافدرین (که عموما با نام تجاری سودافد نورفدرین یکی از اجزای فنیل پروپانول آمین، PPA) شناخته می‌شود، نورپزودوفدرین (ماده‌ای کنترل شده در ایالات متحده که با نام کتین نیز خوانده می‌شود)، متیل فدرین و متیل پزودوفدرین. از میان این ۶ ماده شیمیایی، افدرین و پزودوفدرین حاوی ۹۰% آلکالوئیدهای افدرا می‌باشند.

بنابراین مشاهده می‌کنیم که نمونه‌های مختلفی از نوع چینی آن موجود می‌باشد. آیا انواع دیگر نیز موثر هستند؟ بازخوردها نشان می‌دهد که آن‌ها نیز موثر هستند. کسانی از محصول اصلی استفاده کرده‌اند و به نتایج موفقیت آمیزی دست یافته‌اند، شما نیز اکنون محصول مشابهی در اختیار دارید.

مزایای مصرف افدرا:

  • افدرا یکی از محرک های اصلی دستگاه عصبی می‌باشد که می‌تواند انرژی و میزان متابولیسم را افزایش داده و در نتیجه منجر به کاهش چربی گردد.

با وجود اینکه افدرا در ابتدا به عنوان یک ترموژن مشهور گردید، اما همانند یک محصول انرژی زا عمل می‌کند. این ارتباط امروزه نیز بین محرک های ترموژنی وجود دارد که می‌توانند به راحتی با حذف اجزای چربی سوز به محصولات انرژی زا تبدیل شده و ویژگی‌های محرک خود را نگه دارند. استفاده صحیح از ترموژن های افدرایی به عنوان بخشی از برنامه کاهش چربی می‌تواند بسیار سودمند باشد.

زمان و میزان مصرف افدرا:

با وجود اینکه این محصول به صورت گذشته تولید نمی‌شود اما همچنان گزینه‌هایی برای انتخاب وجود دارند که اغلب در رده محصولات کاهش چربی و انرژی طبقه‌بندی می‌شوند. این محصول به صورت قرص و کپسول ارائه می‌شود و شما می‌توانید محصولاتی را بیابید که فقط شامل افدرا می‌شوند و یا محصولات فرمولی را تهیه کنید که برای کاهش چربی ایجاد شده‌اند.

یکی از مهمترین موارد در استفاده از این محصولات مطالعه دقیق برچسب می‌باشد. شایان ذکر است که محصولاتی که توسط FDA ممنوع شده بودند دارای میزان فراتر از سطح بی‌خطر بودند. استفاده سالم از این نوع محصول به معنای استفاده از آن طبق دستورالعمل می‌باشد.

زمانبندی مصرف ۲-۳ بار در روز و با فاصله ۴-۶ ساعت می‌باشد. شما می‌توانید این محصول را همراه غذا یا بدون غذا استفاده کنید، اما در صورتی که به همراه غذا مصرف شود جذب بهتری دارد. من مصرف دوبار در روز را توصیه می‌کنم و بهتر است وعده دوم را در ساعات اولیه بعد از ظهر استفاده کنید تا شب به راحتی بخوابید.

وعده سوم چطور؟ اگر می‌خواهید شب‌ها خواب آرامی داشته باشید بیش از دو وعده استفاده نکنید. طبق معمول، برچسب را به خوبی مطالعه نمایید و طبق دستورالعمل مصرف کنید.

 


[۱] Tena Campbell

ترجمه و تالیف تن ورز

لطفا در صورت کپی این مقاله، نام و آدرس تن ورز را به عنوان منبع ذکر نمایید.