رزوراتول و حساسیت نسبت به انسولین

مدت زمان لازم برای خواندن این مطلب: ۱ دقیقه 

 بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی (تنها با یک کلیک رای دهید)

Loading...

رزوراتول یک پلی‌‌فنول با ماهیت آنتی‌‌اکسیدانی و ضدالتهابی است.

این ماده به دلیل تأثیر آن در درمان بیماری‌‌های قلبی‌‌عروقی، خاصیت ضد سرطانی و ضد پیری به محبوبیت رسیده است. رزوراتول سیرتوئین‌‌ها را فعال می‌‌کند که می‌‌توانند حساسیت نسبت به انسولین را افزایش داده و با آسیب اکسیداتیو مقابله کنند. تحقیقات پیشین حاکی از پیشرفت‌‌هایی درزمینهٔ دیس‌‌گلیسمی و حساسیت نسبت به انسولین بودند، اما مغایرت‌‌هایی در نتایج آزمایشات وجود داشت.

طبق مقاله‌‌ای منتشرشده در مجله تغذیه و متابولیسم، محققان نشان دادند که رزوراتول منجر به بهبود کنترل گلیسمی و حساسیت نسبت به انسولین در افراد مبتلابه دیابت نوع دو می‌‌شود.

انسولین و حساسیت نسبت به انسولین

این مطالعه حاوی چهار آزمایش کنترل‌شده می‌‌باشد که در آن‌ها دوزها از ۸ میلی‌‌گرم در روز تا ۳ گرم در بازه زمانی ۴ هفته الی ۱۲ ماه متغیر بودند. نتایج نشان دادند که رزوراتول میزان گلوکز ناشتا را کاهش می‌‌دهد، اما این تأثیر صرفاً در دوز ۱۰۰ میلی‌‌گرم و بیشتر از آن در روز مشاهده شد. علاوه بر این، میزان انسولین ناشتا (HOMA-IR) و فشارخون نیز به‌واسطه استفاده از رزوراتول کاهش یافتند.

در مطالعه منتشرشده در مجله International Heart Journal، محققان تأثیر رزوراتول در بهبود سفتی عروق و کاهش آسیب اکسیداتیو در بیماران مبتلابه دیابت نوع دو را نشان دادند. این مطالعه از دوز ۱۰۰ میلی‌‌گرم در روز استفاده کرده و نشان داد که رزوراتول میزان گلوکز خون در حالت ناشتا را کاهش می‌‌دهد.

رزوراتول می‌‌تواند از طریق چندین مکانیسم عمل کند که ازجمله آن‌ها می‌‌توان به پیوند و فعال‌سازی گیرنده‌‌های استروژن برای افزایش فراوانی زیستی نیتریک اکسید و تسهیل اتساع عروق اشاره کرد. علاوه بر این، این ماده گونه‌‌های راکتیو اکسیژن موجود در سلول‌‌های اندوتلیال را کاهش می‌‌دهد. استرس اکسیداتیو در بیماری‌‌های مزمن ازجمله چاقی و دیابت افزایش می‌‌یابد.

سخن آخر

نتایج مطالعات نشان می‌‌دهند که مکمل‌‌های رزوراتول را می‌‌توان برای بهبود کنترل گلوکز و حساسیت نسبت به انسولین و همچنین کاهش سفتی عروقی و کاهش فشارخون در بیماران مبتلابه دیابت نوع ۲ به کار برد.

منبع: (۱)


تالیف:

تن‌ورز (اقتباس از مقاله‌ای از سایت strengthsensei.com)

در صورت استفاده از این مقاله، نام و آدرس تن‌ورز را به عنوان منبع ذکر کنید. 

عضو کانال تلگرام و اینستاگرام تن‌ورز شوید. برای عضویت بر روی عکس زیر کلیک کنید. 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

درباره مقاله فوق، نظر و یا سوالی دارید؟
از بخش زیر نظر خود را ثبت کنید. بعد از تایید مدیر سیستم، نظر یا سوال شما نمایش داده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *