بدنسازی برای بانوان مبتدی

مدت زمان لازم برای خواندن این مطلب: ۳ دقیقه

بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی (تنها با یک کلیک رای دهید)

Loading...

زنان نیز می‌‌توانند از طریق تمرینات پرحجم، حجم ماهیچه‌‌های خود را به طور قابل‌‌توجهی افزایش دهند.

بدنسازان زن معمولا با سرعتی برابر با مردان حجم ماهیچه‌‌های خود را نمی‌‌توانند افزایش دهند، اما با استفاده از تمرینات با وزنه با حجم بالا، می‌‌توانند ماهیچه‌‌های خود را تقویت نمایند. بدنسازی نیازمند تمریناتی است که دارای تعداد تکرار و ست بالایی است و از این طریق منجر به افزایش فشار وارده به فیبرهای ماهیچه‌‌ای می‌‌شود. افزایش فشار منجر به تحریک فرایند ایجاد ماهیچه می‌‌شود. زنان مبتدی در آغاز دوره از تمرینات پرحجم ساده‌‌ای استفاده کرده و سپس به‌تدریج حجم تمرینات را افزایش می‌‌دهند.

برنامه تمرین

بدنسازان مبتدی باید تمرینات با وزنه را با تناوب چهار بار در هفته آغاز کنند. ماهیچه‌‌های شما بعد از انجام تمرینات پرحجم به ۷۲ ساعت استراحت نیاز دارند، اما شما می‌‌توانید با تقسیم تمرینات خود به چهار روز مستقل در طول هفته نیز این تمرینات را انجام دهید. در روزهای دوشنبه و پنجشنبه، فقط بر روی پاها، پشت و عضلات دوسر تمرکز کنید. روزهای سه‌‌شنبه و پنج‌‌شنبه را به عضلات سینه، سرشانه و عضلات سه سر اختصاص دهید. بعد از هشت هفته تمرین با استفاده از این برنامه، تعداد روزهای تمرین در هفته را به شش روز افزایش دهید. عضلات سینه، سرشانه و سه سر را در روزهای دوشنبه و پنجشنبه، پشت و عضلات دوسر را در روزهای سه‌‌شنبه و جمعه و پاهایتان را در روزهای چهارشنبه و شنبه تمرین دهید.

جلسات تمرین

هر یک از تمرینات باید دارای حجم بالایی باشند. در ابتدا، سه ست از هر تمرین را با شش الی دوازده تکرار انجام دهید. بازه استراحت بین ست‌‌ها باید نسبتاً کوتاه بوده و در حدود ۳۰ الی ۹۰ ثانیه باشد. بعد از هشت هفته انجام با تناوب سه ست برای هر تمرین، حجم تمرینات را با افزایش تعداد ست‌‌ها به چهار الی شش افزایش دهید. از وزنه‌های مناسب برای هر یک از تمرینات استفاده کنید. با وزنه‌‌های سبک‌‌تر آغاز کنید تا بتوانید به‌راحتی تمرینات را انجام دهید و سپس وزنه‌‌ها را به‌تدریج افزایش دهید. شما باید بتوانید حداقل شش تکرار و حداکثر دوازده تکرار انجام دهید.

تمرینات

از تمریناتی استفاده کنید که گروه ماهیچه‌‌های موردنظر را هدف قرار می‌‌دهند. به‌منظور تقویت عضلات قفسه سینه، از حرکاتی نظیر شنا سوئدی، پرس سینه و فلای سینه استفاده کنید. برای عضلات سرشانه، پرس سرشانه، نشر از جانب و دیپ انجام دهید. عضلات پشت را با حرکاتی نظیر زیر بغل سیم‌کش، قایقی نشسته و بارفیکس و جلو بازو را با جلو بازو با دمبل و جلو بازو با هالتر تقویت کنید. برای تقویت عضلات سه سر نیز از حرکات پشت بازو دمبل بالای سر و پشت بازو سیم‌کش استفاده کنید. برای پاها حرکاتی نظیر اسکات، لانج، ددلیفت، استپ آپ و پشت پا دستگاه خوابیده انجام دهید. در طی هر تمرین، در ابتدا بر گروه ماهیچه‌‌های بزرگ‌تر تمرکز کرده و سپس ماهیچه‌‌های کوچک‌تر را تمرین دهید. برای مثال، در روزی که تمرینات سینه، سرشانه و عضلات سه سرانجام خواهید داد، در ابتدا تمرینات مربوط به سینه را انجام دهید. سپس، سرشانه را تقویت کرده و در انتها عضلات سه سر را تقویت کنید.

ملاحظات

فرایند ایجاد ماهیچه برای بدنسازان نیازمند افزایش میزان کالری و پروتئین دریافتی می‌‌باشد. زنان باید حداقل ۱۲۰۰ الی ۱۵۰۰ کالری دریافت کنند تا بتوانند سوخت موردنیاز فرایند ایجاد ماهیچه‌‌ را تأمین کنند. علاوه بر این، از مصرف پروتئین کافی اطمینان حاصل کرده و میزان پروتئین موردنیاز بدن را با ضرب کردن وزن خود برحسب کیلوگرم بر ۰٫۸، حداقل پروتئین موردنیاز بدن خود را پیدا کنید و سپس با ضرب کردن وزن خود بر عدد ۱٫۷، حداکثر پروتئین را نیز به دست آورید.


تالیف:

تن‌ورز (اقتباس از مقاله‌ای از سایت woman.thenest.com)

در صورت استفاده از این مقاله، نام و آدرس تن‌ورز را به عنوان منبع ذکر کنید. 

عضو کانال تلگرام و اینستاگرام تن‌ورز شوید. برای عضویت بر روی عکس زیر کلیک کنید.