GABA یا گاما آمینوبوتیریک اسید چیست؟

بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی (3 رای)

Loading...

GABA یا گاما آمینوبوتیریک اسید، یکی از آمینواسیدهای غیرضروری تشکیل شده از گلوتامیک اسید و ویتامین ب۶ می‌باشد. گاما آمینوبوتیریک اسید تقریبا در تمام بخش‌های مغز یافت می‌شود و از طریق فعالیت آنزیم گلوتامیک اسید دی کربوکسیلاز (GAD) تشکیل می‌شود. GAD تولید GABA از گلوتامیک اسید را سرعت می‌بخشد و برای تنظیم میزان GABA به ویتامین ب ۶ نیاز دارد. GABA یکی از اصلی‌ترین انتقال دهنده‌های عصبی مهارکننده در دستگاه عصبی می‌باشد که از انتقال جریان از سلولی به سلول دیگر جلوگیری می‌کند.

مزایا و کاربرد گابا در بدنسازی

مزایا و شواهد گاما آمینوبوتیریک اسید:

 • GABA به عنوان یکی از انتقال دهنده‌های عصبی در دستگاه عصبی مرکزی فعالیت می‌کند و فعالیت نورون‌ها را کاهش داده و مانع از عملکرد بیش از حد آن‌ها می‌گردد. GABA مانع از رسیدن پیام‌های حاوی نگرانی و استرس به مغز می‌شود.
 • GABA می‌تواند خواب آور باشد.
 • برای عملکرد مغز ضروری می‌باشد.
 • این ماده غده هیپوفیز قدامی را برای تولید بیشتر هورمون رشد (HGH) تحریک می‌کند.

GH یکی از هورمون‌های آنابولیک در بدن می‌باشد که نه تنها وظیفه افزایش حجم ماهیچه بلکه کاهش چربی را نیز بر عهده دارد. در این زمینه، به خصوص زمانی که حجم ماهیچه هدف اصلی می‌‌باشد، می‌تواند میزان تولید GH و تستوسترون (یکی دیگر از هورمون‌های آنابولیک تولید شده در بدن) را افزایش دهد. استفاده از آن و احساس سوزش در ماهیچه‌ها نشانگر افزایش آزادشدن هورمون GH می‌باشد.

ضروری است که میزان هورمون‌هایی نظیر GABA و GH  از طریق ورزش و استفاده از مکمل‌ها افزایش یابد زیرا میزان این هورمون ها با افزایش سن کاهش می‌یابند و این عاملی است که منجر به کاهش حجم ماهیچه‌ها با افزایش سن می‌گردد (۵% کاهش به ازای هر ۱۰ سال بعد از ۳۵ سالگی). ما می‌توانیم این روند را تغییر دهیم. ورزش برای افزایش حجم و قدرت طبق برنامه به همراه برنامه غذایی غنی از پروتئین و مکمل‌هایی نظیر GABA می‌توانند این تاثیر را ایجاد کنند.

مطالعاتی در مورد GABA انجام گرفته‌اند که به سه مورد از آن‌ها اشاره می‌کنم:

یکی از مطالعات (انجام گرفته توسط کلینیک پزشکی دانشگاه میلان) نشان داد که ۹۰ دقیقه بعد از مصرف مکمل GABA، میزان هورمون رشد پنج برابر افزایش می‌یابد. این مطالعه ۱۹ فرد را که از GABA استفاده می‌کردند با ۱۸ فرد که از نمونه دارونما استفاده می‌کردند مقایسه کرد و گروهی که از GABA استفاده می‌کردند روزانه ۵ گرم از آن مصرف می‌کردند. بعد از ۹۰ دقیقه میزان هورمون رشد در گروه GABA پنج برابر بیشتر بود.

افزایش آسودگی و امنیت در نتیجه استفاده از گاما آمینوبوتیریک اسید در انسان.

سازمان تحقیقات و توسعه، سازمان بین المللی مواد غذایی فارما. کیوتو، ژاپن.

تاثیر گاما آمینوبوتیریک اسید خوراکی بر روی آرامش و استرس در انسان‌ها مورد بررسی قرار گرفت. دو مطالعه در این راستا انجام گرفت. مطالعه اول به بررسی تاثیر مصرف GABA بر روی امواج مغزی ۱۳ فرد پرداخت. موج نگاری مغز (EEG) بعد از سه آزمون بر روی افراد انجام گرفت:

نوشیدن آب، GABA یا ال ـ تیانین. بعد از ۶۰ دقیقه، GABA منجر به افزایش امواج آلفا و کاهش امواج بتا می‌گردد و همچنین اضطراب را کاهش می‌دهد. مطالعه دوم به بررسی نقش آرام بخش و ضد اضطراب GABA پرداخت. هشت فردی که ترس از بلندی داشتند به دو گروه تقسیم شدند (گروه دارونما و GABA).

تمام افراد از روی پل بلندی به عنوان محرک استرس عبور کردند. میزان ایمونوگلوبین A (IgA) موجود در بزاق آن‌ها در طی عبور از پل اندازه گیری می‌شد. گروه دارونما کاهش شدیدی را در میزان IgA نشان دادند اما گروه GABA از میزان بالایی برخوردار بودند. در نتیجه، GABA می‌تواند به عنوان آرام بخش عمل کند و در عرض یک ساعت می‌تواند اضطراب را کاهش دهد. علاوه بر این، استفاده از آن می‌تواند ایمنی بدن را در شرایط استرس زا تامین کند.

شاید به نظر برسد که خواب راحت یا آرامش نمی‌تواند تاثیر مستقیمی بر بدنسازی داشته باشد اما حقیقت این است که خواب راحت در شب یکی از جنبه‌های بهبود بدن می‌باشد. شایان ذکر است که کسانی که از مشکلات بی‌خوابی رنج می‌برند با مشکلات متعددی نظیر انرژی کم، خستگی ذهن و در شرایط حاد تغییرات بدنی که منجر به افزایش وزن می‌گردد. این امر مربوط به افزایش آزادسازی هورمون کاتابولیک کورتیزول و کاهش GH می‌باشد.

زمان و میزان استفاده از مکمل‌های :GABA

GABA به شکل‌های زیر عرضه می‌شود:

پودر، قرص های جویدنی و کپسول.

همانند بسیاری از محصولات، شما می توانید آن را به صورت جداگانه تهیه کرده و یا در ترکیب با محصولات فرمولی استفاده نمایید. بنابراین در این صورت این محصول در بسیاری از محصولات از جمله قرص‌های خواب، محصولات توانبخشی، محصولات پیش از ورزش و محصولات ضدپیری مشاهده می‌شود.

 میزان پیشنهادی برای مصرف دو گرم و چهار بار در روز می‌باشد. استفاده از GABA به میزان ۵ گرم برای به حداکثر رساندن آزادسازی GH صورت می‌گیرد اما پیشنهاد من ۲ گرم می‌باشد و در صورتی که به تاثیر مورد نظر دست نیافتید می‌توانید آن را به مرور زمان اندکی افزایش دهید.

مصرف این محصول عموما با معده خالی و قبل از خواب صورت می‌گیرد اما با توجه به نوع محصول ممکن است دستورالعمل مصرف متفاوت باشد، بنابراین برای اطلاعات دقیق به برچسب محصول مراجعه نمایید. میزان مصرف نیز بسته به نوع محصول متغیر می‌باشد. طبق معمول، پیروی از دستورالعمل موجود بر روی برچسب برای دستیابی به نتایج بهتر ضروری می‌باشد.


تن ورز

لطفا در صورت کپی این مقاله، نام و آدرس تن ورز را به عنوان منبع ذکر نمایید.

 

2 پاسخ
 1. حسین
  حسین says:

  سلام
  ۱۵ سالمه قد ۱۸۶ وزن ۹۰
  خواستم بدونم استفاده از این مکمل چه عوارض جانبیی داره و من میتونم ازش استفاده کنم یانع

  • واحد تولید محتوای تن ورز
   واحد تولید محتوای تن ورز says:

   سلام. دوست عزیز مصرف مکمل برای افراد زیر ۱۸ سال باید با توصیه پزشک باشد. این محصول هیچ عوارض خاصی ندارد و در بهبود کیفیت خواب بسیار موثر است.

دیدگاه ها غیر فعال است.